+1-123-456-7890

Вељка Рамадановића 14/25, Београд 11000


САБОР МАТИЦЕ И ДИЈАСПОРЕ



О ПРВОМ САБОРУ МАТИЦЕ И ДИЈАСПОРЕ


Закључци са трибине на тему „Срби, народ у нестајању“


Трибина под називом "Срби, народ у нестајању“ у режији организације “Српског Светског Сабора Слоге" одржана је од 25. до 27. октобра 2024. године у манастиру Прохор Пчињски. Овај догађај окупио је представнике политике, културе, социологије, новинарства, дијаспоре и цркве, са циљем дубље анализе демографских, социјалних и културних узрока са којима се суочава српски народ. У оквиру радних сесија, изнети су следећи кључни закључци:


1. Демографски пад и последице


Србија се суочава са озбиљним демографским изазовима, укључујући ниску стопу наталитета, високог степена емиграције и старења становништва што резултира губитком српске популације у појединим регионима. Потребно је преузети хитне мере које би допринеле расту броја младих у руралним и урбаним срединама и очувању становништва на националном нивоу.


2. Економски и социјални услови


Неопходно је унапредити економске услове и социјалну стабилност у Србији како би се створила повољна клима за младе породице у циљу спречавања емиграције. Посебно је важно пружити подршку у виду запошљавања, становања и образовања, како би млади видели будућност у Србији и улагали у породицу.


3. Улога дијаспоре


Дијаспора је важан партнер у очувању националног идентитета и потенцијалног подстицаја за повратак младих. Потребно је развијати стратегије за бољу повезаност дијаспоре са Србијом, укључујући програм за повратак младих професионалаца и стручних кадрова.


4. Очување културе и језика


Оснаживање српског идентитета у великој мери зависи од очувања културе, традиције и језика. У оквиру образовних институција, медија и културних програма треба истаћи значај српског језика и историје, као и подстицати националну свест, посебно међу млађим генерацијама. Увођење српског језика у образовни систем је изузетно важан аспект очувања културног и националног идентитета у дијаспори. Увођење српског језика као изборног предмета у школама где за то постоје услови или организовање допунске наставе на српском у сарадњи са образовним институцијама могло би значајно допринети том циљу. Овај приступ би обухватио и децу предшколског узраста (3 - 5 год.), омогућавајући им да од најранијег доба развијају знање матерњег језика и свест о својим коренима и традицији.


5. Политички и стратешки оквир


Држава мора да обезбеди јасну демографску и породичну политику са конкретним мерама и подстицајима за повећање наталитета и спречавање емиграције. Формирање стратешког тела или савета који ће пратити, координисати и подстицати спровођење ових мера је од суштинског значаја.


6. Сарадња са црквеним и културним институцијама


Црква и културне институције представљају снажну подршку за очување вере, традиције и заједнице. Потребно је интензивирати сарадњу са овим институцијама ради организовања културних и духовних догађаја који ће окупити Србе широм света, посебно млађе генерације.


7. Оснаживање заједничког циља и визије будућности


За постизање одрживих промена потребно је остварити заједнички циљ и визију, која  ће обухватити очување и унапређење идентитета српства. Свест о важности овог  питања мора постати део јавног дискурса и друштвене одговорности сваког појединца.  У том смислу, "Српски Светски Сабор Слоге" на овом скупу изашао је са предлогом  "Милкин Модел" који је једногласно усвојен од стране присутних чланова и излагача.


8. "Милкин модел"


Спровођење овог модела подразумева чланарину на месечном нивоу један Србин = 1  долар, евро или франак за сваког Србина у дијаспори и матици на месечном нивоу. Овај модел може бити ефикасан начин финансирања и окупљања шире заједнице, који  би директно утицао на очување српске културе, подршку у образовању и повезивање  дијаспоре са матицом .

На основу "Милкиног модела", средства прикупљена овим симболичним доприносом  биће усмерена у четири кључна правца:

1. Очување Српске културе – Подржавамо пројекте који оснажују наш културни  идентитет. Издвајамо средства за манифестације, књиге, архиве и дигитализацију  културних садржаја како бисмо могли да обезбедимо да наша традиција живи и у  будућности.

2. Подршка у Образовању – Кроз стипендије, стипендијске фондове и обуке, помажемо  талентоване ученике и студенте у Србији и дијаспори. Верујемо да су образовање и  знање стубови на којима стоји свака заједница.

3. Повезивање Дијаспоре са Матицом – успостављамо мостове између дијаспоре и  Србије како бисмо одржали блиску везу са коренима. Финансирамо иницијативе за  међусобно упознавање, културне промене и окупљања која оснажују везу између  генерација.

4. Хуманитарна помоћ – Препознајући потребу за солидарношћу, средства ће бити  усмерена ка онима којима је подршка најпотребнија. Помагаћемо појединцима и  породицама из социјално угрожених категорија и одржавати добротворне акције  широм Србије и света.