НАШИ ПРИЈАТЕЉИ СУ:
Српско правничко друштво представља стручну организацију правника која окупља све правнике са територије Републике Србије на добровољној основи, са слободним приступом, а са циљем остваривања заједничких интереса, унапређења правне струке и правне културе у Србији. Оснивачка идеја овог друштва била је да створи мрежу правних стручњака, који ће својим радом, знањем и професионалним ставом допринети развоју и јачању правног система и правне државе у целини.
Историјат и значај Српског правничког друштва
Српско правничко друштво наставља традицију некадашњег Српског правничког друштва из времена Краљевине Србије. Идеја о оснивању овакве организације потекла је од самих правника који су желели да створе заједницу посвећену професионалном усавршавању и сарадњи, као и заштити и унапређењу правне професије. У том духу, основна правила Српског правничког друштва у Краљевини Србији утврђена су на правничком збору у Крагујевцу 18. и 19. јуна 1891. године. Овај скуп окупио је значајан број правних стручњака који су поставили темеље за изградњу стабилне и етичке правне заједнице у Србији.
На овом збору, утврђене су вредности као што су професионални интегритет, унапређење правних знања и међусобна подршка међу правницима. Ове вредности постале су основа за стварање организације која се развијала и проширивала, претварајући Српско правничко друштво у стуб правне културе и образовања у Србији.
Обнова рада и нови правци развоја
Након вишегодишњег прекида, рад Српског правничког друштва обновљен је 2020. године са намером да се настави традиција и достигне нови ниво организације у правној професији. Савремено Српско правничко друштво задржало је свој основни циљ – окупљање правника који раде у различитим областима права, а који су спремни да размењују искуства и сарађују у решавању правних изазова, у складу са савременим правним стандардима и етичким нормама.
Данас, Српско правничко друштво игра кључну улогу у унапређењу правничке професије, кроз различите активности као што су организовање стручних семинара, радионица, конференција, као и издавање стручне литературе. Пружањем подршке младим правницима и подстицањем професионалног усавршавања, ово друштво активно ради на изградњи нових генерација правника који ће наставити да граде правну културу у Србији.
Утицај на формирање Српског светског сабора Слоге
Српско правничко друштво представља темељ на којем је изграђен концепт Српског светског сабора Слоге, чији је основни циљ уједињење и сарадња Срба широм света у различитим областима, укључујући правну струку. Као важан део правног и културног наслеђа Србије, Српско правничко друштво својим радом и угледом активно доприноси стварању мреже правника који су посвећени неговању и јачању српске правне и друштвене заједнице на глобалном нивоу.
Настављајући традицију старог друштва из Краљевине Србије, модерно Српско правничко друштво заузима позицију водеће организације у оквиру правне професије, али и као иницијатор и подршка мисији Српског светског сабора Слоге. Тиме оно обезбеђује својим члановима не само професионално повезивање, већ и место где се негује идеја заједништва, подршке и слоге у интересу развоја целокупног српског народа.
Епархија Врањска је епархија Српске православне цркве, са седиштем у Врању, где се налази и Саборна црква. Надлежни архијереј је митрополит Пахомије (Гачић). У оквиру свог залагања за очување српске културе и духовности, Епархија Врањска пружила је значајну подршку Српском правничком друштву у организацији Првог конгреса Српског светског сабора Слоге.
Овај конгрес одржан је под темом „Срби – народ у нестајању“, где су истакнути стручњаци и представници српске заједнице из разних крајева света разматрали изазове са којима се суочава српски народ и важност заједничких напора за његово очување.